niedziela, 2 września 2007

Wentylacja

Zdarza się w niektórych domach, mieszkaniach, zakładach pracy, ze pomimo stosowania urządzeń chłodzących powietrze (klimatyzatorów), osoby przebywające w tych pomieszczeniach maja wrażenie braku powietrza. Pojawiają się wówczas typowe dla takiego stanu rzeczy objawy tzw. bóle i zawroty głowy, mdłości , osłabienie, ogólne wyczerpanie, brak możliwości skoncentrowania się, nieuzasadnione depresje, podrażnienie oczy, nosa i gardła. Co się dzieje? Otóż w pomieszczeniu o plastikowych, szczelnie zamocowanych i nie otwieranych oknach nie stosuje się, albo zakłada zbyt słabe systemy wentylacyjne. Zdarza się, że nie nawiewają one świeżego powietrza z zewnątrz a jedynie wyciągają zużyte powietrze z pomieszczenia. Dopiero otwarcie drzwi, albo okien na dłuższy okres czasu jest w stanie poprawić powietrze wewnątrz lokalu i poprawia się także samopoczucie przebywających tam osób. Sytuacja taka nie jest ewenementem, ponieważ wiele osób w swoich biurach czy mieszkaniach nowych bądź dopiero wyremontowanych czuje się źle, ponieważ nie wiedzą, że szczelnie wstawione okna i dobre uszczelnienie starych powodują oszczędność zużycia energii, ale powodują jednocześnie znaczne ograniczenie przepływu świeżego powietrza.
W pomieszczeniach wzrasta wówczas wilgotność powstaje niebezpieczeństwo rozwoju różnych organizmów w przegrodach budowlanych. To z kolei powoduje pogorszenie się jakości powietrza w pomieszczeniach ze względu na to, iż nie są z nich wówczas usuwane zapachy np. z organizmu człowieka, dymu tytoniowego, pary wodnej, z WC, ale także z mebli, zasłon, dywanów, materiałów budowlanych. Ponadto gazy, pary i zapachy powstają wewnątrz budynku - podczas jego czyszczenia, a z zewnątrz dostają się nieszczelności przegród zewnętrznych (spaliny samochodowe, dym z kominów i pył uliczny).
Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniu jest możliwa jedynie poprzez stale odnawianie go powietrzem świeżym. Według badań higienicznych konieczna jest wymiana powietrza na poziomie minimum 0,5-1,0 wymiany na godzinę. Wyższe wartości powinny być przyjmowane dla mieszkań palaczy lub gdy kubatura przypadająca na jedna osobę jest nieduża. Właściwe wentylowanie pomieszczeń nie musi oznaczać od razu dużych wydatków. Okazuje się, że wiele z naszych mieszkań posiada własną infiltrację, czyli samoczynną wymianę powietrza przez nieszczelności w przegrodach budowlanych (drzwiach, oknach) wywołaną różnicą ciśnień miedzy pomieszczeniem i otoczeniem pod wpływem wiatru lub różnicy temperatur. Są jednak przypadki, że budynki posiadają specjalne do tego celu przewidziane przegrody budowlane wykorzystujące działanie wiatru i naturalny ruch konwekcyjny powietrza i taką ciągłą wymianę powietrza nazywa się areakcją.
W wielu naszych mieszkaniach w bloku mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną. Jest to przewietrzanie pomieszczeń w sposób ciągły, a nawiewanie i wywiewanie powietrza odbywa się z pomocą ciągu naturalnego przez pionowe kanały wentylacyjne wprowadzone w ponad dach budynku. Jeśli nie posiadamy i tego typu urządzenia wentylacyjnego to pozostaje tradycyjne przewietrzanie, czyli otwieranie okien lub drzwi wykorzystując naturalną różnicę ciśnień po obu stronach przegród budowlanych.

Można również zastosować wówczas wentylację mechaniczną. Tu istnieją trzy rodzaje wentylacji:

1. wentylacja mechaniczna nawiewna – (nadciśnieniowa) – to doprowadzanie powietrza do pomieszczenia w sposób zorganizowany, w wyniku powstałego nadciśnienia następuje wypływ powietrza do pomieszczenia przez otwory w przegrodach budowlanych w sposób zorganizowany lub niekontrolowany,
2. wentylacja mechaniczna wywiewna (podciśnieniowa) - to usuwanie powietrza z pomieszczenia w sposób zorganizowany, w wyniku powstałego podciśnienia następuje napływ powietrza do pomieszczenia przez otwory w przegrodach budowlanych w sposób zorganizowany lub niekontrolowany
3. wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna – to zorganizowany sposób doprowadzania i odprowadzania zbilansowanej ilości powietrza wentylującego pomieszczenie, ale dla zapewnienia odpowiedniego stanu powietrza w pomieszczeniu jest to najwłaściwszy sposób wentylacji, chociaż wymaga on stosowania dwóch układów przewodów (nawiewnych i wywiewnych)

Doprowadzanie powietrza i jego rozdział następuje za pomocą wentylatorów nawiewnych i wywiewnych, wykorzystując do tego sieci przewodów wentylacyjnych, wyposażonych w odpowiednie otwory nawiewne i wywiewne (kratki wentylacyjne). W zależności od doboru większej lub mniejszej ilości powietrza nawiewnego w stosunku do powietrza wywiewanego, stwarza się w wentylowanym pomieszczeniu nadciśnienie względnie podciśnienie w odniesieniu do wolnej atmosfery albo tez w stosunku do pomieszczeń sąsiadujących. urządzeniach tych celowa jest praca wyłącznie na powietrzu zewnętrznym.
Zastosowanie urządzeń wentylacyjnych ma sens tylko wtedy, gdy dzięki nam osiągnięte parametry powietrza znajdują się w granicach uprzednio określonych. Im bardziej zacieśni się przedział tych parametrów tym trudniej jest utrzymać je przy pomocy nie zawsze odpowiedniej obsługi. Tak więc w zależności od wielkości danego urządzenia wentylacyjnego od jego przeznaczenia i wymaganej dokładności, konieczne jest jego wyposażenie w mniej lub bardziej kosztowne elementy sterowania i regulacji.

źródło: http://www.termooptima.com.pl/index.php?cid=7

1 komentarz:

Karolina Zarębska pisze...

W dzisiejszych czasach gdy niestety zimą stan powietrza staje się dramatycznie zły to już sama wentylacja może po prostu nie wystarczyć. Dlatego oczyszczacz powietrza zdrovi.pl jest bardzo doskonałym sposobem na to, aby bez najmniejszych problemów poradzić sobie z filtracją.