poniedziałek, 7 lipca 2008

Klimatyzacja a przeziebienia

Wiele osób dostrzega zwiększoną skłonność do przeziębień latem, odkąd zaczęły przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach. Niestety, zwykle jest to wina niewłaściwego korzystania z klimatyzacji. Trzeba pamietać aby unikać przeciągów i zadbać aby ruch powietrza był jak najmniej odczuwalny, co oznacza, że klimatyzator powinien pracować przy najniższych prędkościach nawiewu.

Drugim ważnym czynnikiem, który może sprzyjać przeziębieniom, jest różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Aby zapewnić organizmowi możliwość bezbszkodowej aklimatyzacji do odmiennych warunków, różnica ta nie powinna przekraczać 8°C. Gdy przebywamy w klimatyzowanym pomieszczeniu krótko (mniej niż 3 godziny), różnica ta powinna być jeszcze mniejsza czyli na granicy 5°C. Jest to szczególnie ważne przy znacznych upałach, ponieważ wychodzimy prosto z klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie temperatura jest np. o 10°C wyższa, narażamy organizm na szok termiczny. Taka sytuacja nawet gdy nie skończy się natychmiastowym przeziębieniem, osłabia organizm i sprawia, że staje się on bardziej podatny na wszelkie infekcje i choroby.

Zatem, tak jak większość urządzeń, klimatyzacja może być bardzo pomocna, ale dość łatwo może stać sie źródłem problemów. Aby temu zapobiec warto pamiętać, że projekt i montaż powinno się zlecać fachowcowi, a potem przestrzegać zasad eksploatacji urządzeń. Wydaje się to oczywiste, jednak pamiętajmy, że klimatyzacja to cały system, inny dla każdego budynku. Żeby więc działał sprawnie, za każdym razem musi zaprojektować go przygotowana osoba, z doświadczeniem, znająca się na rzeczy, która uwzględni wszystkie nawet najmniejsze "drobiazgi" prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji. Tylko wtedy możemy liczyć na same korzyści i przyjemności których źródłem będzie zamontowana klimatyzacja.

Brak komentarzy: